Orkide Çiçeği Bakımı 

İyi ve doğru bir şekilde bakım yapıldığı zaman, uzun yıllar boyunca solmayan ve güzelliğini her daim koruyan orkide bakımı oldukça önemlidir. Orkide bakımının püf noktalarını öğrenerek, ev de yetiştirilebilir evinizin önemli bir dekorasyonu haline getirilebilirsiniz. Orkidenin çiçek açması çok önemlidir. Bakıma dair gerekli bilgilere hâkim olduktan sonra, herkes kolay bir şekilde orkide yetiştirebilir. Öncelikle orkidenin nasıl özellikleri vardır, bunları bilmek gerekir.

Orkide Özellikleri

Orkidenin dünya üzerinde genel olarak bakıldığı zaman, 800 civarı cinsi olduğu görülür. Ayrıca 22.000 civarı, türü bulunur. Genel olarak tropikal bölgelerde yetişir. Dünyanın her yerinde yetiştiriciliği yaygındır. Geniş bir alana yayılmıştır. Renkleri değişiklik gösterir. Başta beyaz renk olmak üzere, eflatun ve tonları da yaygındır. Dayanıklı bir yapısı vardır.

Güzelliği ile herkesin ilgisini çeker. Her dönem sevilen bir çiçek olmuştur ve tercih edilir. Hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak Phalaenopsis türü tercih edilir. Bu tütün özelliği, gövde kısmının kısa olmasıdır. Geniş yaprakları olan bu orkidelerin, yayvan bir yapısı vardır. Sene de iki kere çiçek açar. Açan çiçekler yaklaşık olarak 3 ay dökülmeden kalır. Eğer orkide özenli ve doğru bir şekilde yapılırsa, her ay çiçek görülebilir.

Orkidenin Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orkide güneşi seven bir bitki değildir. Fazla güneş aldığı zaman çabuk bozulur. Tamamen güneş almayan bir yerde olması da doğru değildir. Güneşi dolaylı olarak alması yeterli olacaktır. Los ışıklık ortamları çok sever. Yeterli güneş ışığı alamaması, çiçek açmasını etkiler. Filtrelenmiş bir güneş alması, her zaman daha iyidir. Yapraklarına dokunduğunuz zaman, ısıyı anlayabilirsiniz.

Orkide tropikal iklim bitkisidir. Buna rağmen özellikle yaz aylarında çok sıcak bölgeleri sevmez. Sağlıklı bir şekilde büyümesi için, en az ortamın 18 derece en fazla da 29 derece olması yeterlidir. Bu değerlerin altında ve üstünde olması orkideye zarar verebilir. Orkide bakımı için, sulama da çok önemlidir.  Çok fazla sulamak çürümeye sebep olabilir. Haftada bir kere sulamak yeterli olacaktır. https://www.wishflowersdesign.com/orkide orkide bu adresten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir