Kışın Evde Çiçek Bakımının Püf Noktaları

Kış ayları özellikle bazı çiçekler için uygun değildir. Bu mevsimde çiçeklerinizi iç alana almanız gerekir. Bazı çiçekler ise her daim iç mekânda olmaktan hoşlanır. Bu neden ile çiçek alımlarınızda dikkatli olmanız ve çiçeğin tam olarak ne istediğini öğrenmeniz gerekir.

gül bakımı

Kış aylarının yaklaşması ile beraber çiçek bakımı da en merak edilen konular arasında yer aldı. Özellikle ev içinde nasıl bakılacağı ya da nerede konumlandırılmasının uygun olduğu da merak edilen konular arasında yer alıyor. Aşağıda yer alan kısımlara dikkat ederek kış ayında çiçeklerinize daha kolay bakabilirsiniz.

  • Kış aylarında çiçeklerinizi aşırı sıcak olan alanlara koymamanız önerilir. Özellikle petek ve benzeri yerlerde durmaktan hoşlanmazlar.
  • Sulama işleminde yavaşlamanız gerekir. Yaz ayına göre daha az sulanır.
  • Uykuya yani dinlenme dönemine geçen çiçeklerinizi daha az sulamanız ve mümkün ise karanlık bir yerde muhafaza etmeniz önerilir.
  • Kış ayı olmasına rağmen dinlenmeye geçmeyen çiçeklerinizin bakımında ise kuruyan yaprakların toplanması ya da kuruyan çiçeklerin toplanma işlemine de yer açılması gerekir.
  • Kış aylarında dinlenme dönemine girmeyen çiçekleriniz iç mekânda olurken aynı zamanda güneşten de faydalanmak ister. Tül arkası gibi bir alanda filtreli olarak güneşi almasına özen göstermeniz bu mevsim için uygundur.
  • Kış ayının gelmesi sonrasında pencere kenarına konulan çiçekleriniz evi havalandırırken zarar görebilir. Bu sebeple hava akımında uzak tutmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir