Cildi Kuru Olan Kişiler Nasıl Beslenmelidir?

Cildi kuru olan kişiler birçok konuda zorluk yaşarlar. Zaten kuru bir cilt tipine sahip oldukları için beslenmelerini dikkat etmelidir. Ayrıca pek tabii ki cilt bakımını ve temizliğini de ayrı bir önem göstermelidirler.  Kuru ciltlerde genelde pul pul dökülme ve nemsizlik gibi şikayetler görülür.  Özellikle kırışıklıklar kuru cilt tipinde çok yoğun belli olur. Peki ciltteki kurulduğu doğru beslenerek engelleyebilir miyiz?  Bu soruya evet cevabını verebiliriz. Nasıl diye sorarsanız yazımızın devamını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

cilt
cilt

Kuru Ciltliler Dikkat

Eğer kuru cilt tipine sahipseniz ve doğru beslenerek bunu biraz olsun önlemek istiyorsanız bol bol su tüketmeyi asla ihmal etmemeniz gerekiyor.  Yazın en az 3 litre kışın ise 2 litre su tüketmeniz şarttır.  Bunun yanında sebze ve meyvelerden de özellikle su içeriği açısından zengin olanları fazlaca tüketmelisiniz.

kuru cilt
kuru cilt

Mesela karpuz, kavun, portakal, greyfurt bunlara örnek olarak gösterilebilir. Yine bir başka önerimiz ise özellikle de E vitamini açısından zengin olan besinlerden tüketmeniz. Çünkü E vitamini kuruluğu azaltıcı etkiye sahiptir. Bu noktada sizlere kuruyemiş yemenizi tavsiye ederiz. Son olarak sizlere tuz şeker ve alkolden uzak durmanızı söylememiz gerekiyor. Bunlar daha da kuru olmamıza sebebiyet verebilir. Cildinizi asla nemlendirici kremden mahrum etmeyin. Son olarak el ve ayaklarınızda daha çok vazelin kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir