Badem yağı nedir?

Badem yağı nedir diye soracak olursak uzun yıllardır kullanılan tedavi amaçlı üretilen bir yağ çeşididir. Son zamanlarda cilt ve saç için kullanımı yaygındır. Bu sebeple bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Badem yağı çeşitleri içerisinde en çok tercih edileni tatlı badem yağıdır. Bu ya da ya asitleri bulunmaktadır. Katı badem yağı cilt ve saç için oldukça faydalıdır. 20 gr tatlı badem yağı 120 kaloridir.

Badem yağı nedir

Besleyici vitaminler açısından oldukça zengindir. A, B ve E vitaminleri barındırmaktadır. Bu vitaminler sayesinde onarma ve iyileştirme özelliklerine sahiptir.

Badem yağının faydaları nelerdir?

Tatlı badem yağının faydaları nelerdir sorusunun cevabı saymakla bitmez. Sorunun cevabını sıralayacak olursak,

  • Cilt gözenekleri nemlenmesine ve yenilenmesini sağlar Özellikle kış aylarında bu özelliği çok etkilidir. Çünkü kış aylarında cildimiz çok daha fazla kuru ve çok daha fazla nene ihtiyaç duyar
  • Cilt tahrişlerini onarır. Bunun içerisinde bulunan vitaminlere borçludur.
  • Cilt kaşıntılarının miktarını azaltır. Havaların koruyucu etkisinden dolayı cilt kuruyarak kaşınır. Badem yağı bunu engellemektedir. Cildi besleyerek parlatır ve kaşınmaları engeller.
  • Egzama ve Sedef hastalığına iyi gelir. Bu hastalıklarda normalde kimyasal ilaçlar kullanıldığından dolayı bu yöntem sayesinde doğal bir tedavi sağlamış olunur.
  • Ciltteki çatlaklara iyi gelir. Özellikle hamilelik dönemlerinde çatlaklar tatlı badem yağları tarafından önlenebilmektedir. Hamileliğin başından beri cilde uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.
  • Yağ formülünden dolayı iyi bir makyaj çıkarıcıdır.

Badem yağı nasıl kullanılır?

Badem yağı nasıl kullanılır sorusunu cevaplayacak olursak dikkat etmemiz gereken bir husustur. Cilt ve saç için kullanımı oldukça önerilmektedir. Uygularken pamuğun üzerine bir kaç damla damlatarak cilde uygulayabilirsiniz. Saçı uygularken ise bir bakım yağı olarak tek başına kullanabilirsiniz ya da içeriğini bilmiş olduğunuz bir karışımın içerisinde de kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce cildinizde alerjik reaksiyon olmaması için önceden denemeniz tavsiye edilmektedir. Yağlı formülünden dolayı salça uygulandıktan sonra durulanması gerekmektedir. Göz altlarına uygulaması y bezelerini besleyebileceğinden dolayı pek fazla önerilmemektedir. Oldukça faydalı ve bir çok alanda kullanılabilen formülü sayesinde bakım için tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir