Kekiğin Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

Yemeklere muhteşem bir tat ve lezzet katan kekik özellikle aroması ile et yemeklerinin de vazgeçilmezidir. Bu muhteşem bitkinin güzel kokusunu tazeyken ya da kurutulmuş hali ile içinize çektiğinizde keskin ve ıtırlı kokusu farklı bir ahenk yaratır. Fakat kekiğin lezzet ve aroma katmasının yanı sıra sağlık açısından da bilinen birçok faydası bulunuyor.

Öksürük ve Solunum Yolu

Öksürükle savaşmada oldukça etkili olan kekik, solunum yolu sıkıntılarında son derece yararlı oluyor. Özellikle bu dönemde kekik çayı yaptığınız da son derece fayda bulabilirsiniz.

kekiğin faydaları
kekiğin faydaları

Tansiyon

Tansiyonu yüksek olan kişiler için kan basıcını düşürmesi sebebi ile oldukça yararlıdır. Kan basıncının düşmesine sebep olurken aynı zamanda kalbe de fayda yaratır. Kalp hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Ödem ve Toksin Atılmasına Destek

İdrar söktürücü yönünde faydalı olması ile bilinen kekiğin bu faydası vücutta biriken su, tuz, toksinin atılması konusunda da destek olmasına sebep olur.

kekik
kekik

Bağışıklı Sistemi

Kekiğin bir başka faydası ise bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bakteri ve de virüslere karşı olan savaşı güçlendiren doğal antibiyotik timol içerir.

Ağız Sağlığı

Anti bakteriyel içeriğe sahip olan kekik otu bu sayede ağız sağlığının korunmasına yardımcı olur. İltihapları giderme ve oluşumuna engel olma görevini yerine getirir. Özellikle kekik yağı diş eti problemleri ve de çürükler için faydalı olup içeriğindeki doğal antibiyotik timol ile etkisini kısa sürede gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir