Baş Ağrısı Nedir?

Günümüzde birçok kez duymuş olduğumuz baş ağrısı artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Hem kendimizin hem de çevremizin dilinden eksilmeyen bu durum maalesef ki günlük hayatı oldukça etkileyen bir durumdur. Baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlayabilir ve başın iç kısmı haricinde, kafa derisini ve yüzü de kapsayabilir. Kısacası baş ağrısı tam olarak baş bölgesinde ki damar ve kasların spazm geçirmesi ve gerilmesi olayıdır. Bu durum kafa tasının içinde gerçekleşmez çünkü beyin bölgesinde hissedilecek sinir yoktur.

baş ağrısı
baş ağrısı

Birbirinden farklı birçok baş ağrısı vardır. Baş ağrısı vücuttaki diğer başka hastalıklardan dolayı kaynaklanıyor ise buna ikincil ağrı denmektedir. Buna rağmen baş ağrısı hiçbir hastalık olmadan direkt olarak kendiliğinden oluşabilir. Böyle bir durumda da birincil baş ağrısı grubunda yer almaktadır.

Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısının bir çok nedeni vardır. Bunların arasında en çok yaygın olanı migren ağrısıdır. Migren ağrısının nedeni henüz tam olarak belirlenememiştir. Migrenin nedeni ise beyin damarlarının bir sebepten dolayı genişleyip daralmasıdır. Bunun dışında ise gerilim tipi baş ağrısı vardır. Kişinin çok fazla stres altında olmasından dolayı baş ağrısı oluşabilmektedir.

baş ağrısı nedenleri
baş ağrısı nedenleri

Eğer ki bu durum çocuklar arasında görülüyor ise bunun en büyük nedeni ergenlik dönemidir. Bu durum en çokta 12- 18 yaş arasında görülmektedir.

Tüm bunların dışında ise ikincil baş ağrıları grubunda yer alan baş ve boyun yaralanmaları, beyin damar hastalıkları, beyin sinir hastalıkları, beyin tümörleri, beyin basıncının yükselmesi ve sinüzit baş ağrılarına sebep olan diğer hastalıklardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir