Çocukların Duygusal Anlamda Gelişiminde Neler Önemlidir?

Genellikle ebeveynler çocukların fiziksel gelişimi ile çok ilgili olurlar. Çalışma hayatının yoğunluğu, yorgunluk, stres gibi yıldırıcı sebepler çocukların duygusal olarak gelişimi ile ilgilenmeye engel olur. Anlama yeteneğine kavuşan bebeklerin çevrelerini algılayarak, temel ihtiyaçların ötesinde istek ve üzüntü duymaları yani çocukların oyun oynarken gülmesi ya da beslenme, hastalık ve rahatsızlık dışında herhangi bir sebeple üzülmeleri onların duygusal durumlarını ifade etme şekilleridir.

çocuklar
çocuklar

Somut olarak hayatta bir eşyadan en iyi verimi alabilmek için nasıl ki eşyayı çok iyi tanımak gerekiyorsa duygular için de benzeri bir durum söz konusudur. Yani çocukların da duyguları iyi tanımaları ve tecrübe etmeleri gerekir. Aile hayatındaki yaşayış içerisinde aktiviteler yapmak çocukların duyguları tanımlamaları ve empati yeteneklerini geliştirmeleri konusunda önemlidir.

Çocuklar İçin Güven Ne Denli Önemlidir?

Sorunlu çocukların sağlıklı gelişime erişebilmeleri için uzmanlarca fazla değişken bir hayata sahip olmamaları gerektiği söylenir. Çünkü çocukların bazı durumların aynılığına, düzene ve bunlarla sağlanan güven ortamına ihtiyaç duyarlar. Yani ailesinin kendisini sevdiğini hissetmek çocukların yaratıcılığı, neşeyi, verimli bir öğrenme sürecini tanımaları için önemlidir.

çocuklarla ilgilenin
çocuklarla ilgilenin

6 yaşa kadar bu duygu tanımaları için önemli olduğundan çocuklardaki belirgin şımarıklık, sorumsuzluk, öfkelenme gibi sorunlu alışkanlıklar edinilmesinin önüne geçilmesi için bu döneme özen gösterilmelidir. Her isteğin alınamayacağı, öfke ya da ağlamanın durumu değiştirmeyeceği gibi telkinler çocukların duygusal gelişimlerinin sağlıklı olması için şarttır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir