Küresel Isınma Nedir? Neden olur?

Doğal düzen ve yaşam ile ilgili sorunları yaratan küresel ısınma, dünyada insanların en çok merak ettiği, her yıl daha da kötüye giden bir felaket olarak nitelendirilir. Küresel ısınma nedir ve sonucunda neler olur? En çok merak edilen konulardır. Küresel ısınma hakkında genel anlamda bilgi sahibi olmak isteyen insanlar için, atmosfere salınan gazın sera etkisi sonucu dünyada yıl boyunca deniz, hava ve karada sıcaklığın artmasıdır.

Bilim insanlarının da ortak fikirde olduğu küresel ısınma sorunuyla ilgili olarak çölleşme, iklim değişikliği, yağışların sapması ve su baskınları oluşturması, kuraklık ya da benzer birçok meteorolojik olaylarda değişkenliğin olması anlamını taşır.

Küresel Isınma Nedenleri

İlk olarak insanların şehirde araçlar kullanarak, araç artışı yaşanması ve fosil yakıtların tüketimi artışı, küresel ısınmayı da hızlandırmıştır. Su kirliliği ve hava kirliliğine başlıca neden olan şey, fosil yakıtlardır.

Sanayi endüstrisi gelişimiyle birlikte karbon emisyonu artması ve küresel ısınmada hızlanmanın başlıca bir diğer nedenlerinden biridir. Ülkemizde ve dünyada, her yıl yüz binlerce ağaç kesilmektedir. Sanayi alanı, çiftçilik ya da benzer alanlar için ağaçların kesilmesi, ekolojik açıdan dengeyi de değiştirmektedir. Yeşil alanların yokluğu, hava kirliliğini de başlıca yaratan sorunlardan biridir.

Hayvanların doğayı pisletmesiyle beraber bu atıklar, çevre kirliliği yaratır. Tükettiği yeşilliklerin yok olması, endüstriyel hayvancılık olarak adlandırılan kimyasal ilaçlarla beslenilmesi de yine küresel ısınma sebepleridir.

Son olarak insanlardaki tüketim çılgınlığının da karşılığı küresel ısınmadır. Çünkü insanlar, beklentilerin dışında birçok üretim konusunda kaynak harcanmasına neden olur. Birçok kaynağın harcanmasıyla beraber sera gazı emisyonu oluşur ve bu da küresel ısınma nedenleridir.

Küresel Isınma Sonuçları Nelerdir?

Dünyada buzul erimesi, deniz suyu seviyesi yükselmesi ya da sel, fırtına, yağmurların çoğalması gibi yağış miktarı artışı geneli, insanların kuraklık ve buharlaşmayla karşı karşıya kalmasına neden olacaktır. Doğada dengesizlikler meydana gelmesi de yine bunların sonucudur.

Alınacak önlemler ise genel olarak seyahatlerinizden tutun da özel araç kullanımına kadar çok şeyi tamamen kısıtlamalı, her şeyi toplu taşıma ile tamamlamaya çalışmalısınız. Araçlarınızı her zaman değiştirmeye değil, var olan sistemde hibrid ya da melez araç kullanımını tercih etmelisiniz.

Geri dönüşüme uygun ürünler satın almak, her zaman en iyi yollardan biridir. Bu şekilde doğayı da yok etmemiş olur, her zaman dönüştürülebilir ürünlerle beraber sisteme dahil edeceğiniz şekilde kullanımda kalabilirsiniz.

Olabildiğince plastik kullanım en aza indirilerek özel pet şişe kullanmak yerine sabit cam şişelerinizin olması çok daha sağlıklı ve faydalıdır. Aynı şey plastik poşetler için de geçerlidir. Bez torba ve çantalar kullanmak da en doğru yöntemler olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir