Keten Ayakkabı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayısız avantajıyla son derece trend olan keten ayakkabılar deri ya da plastik karışımlı bir materyalden yapılmadığı için kolay kirlenir. Bahar ve yaz aylarının sıkça tercih edilen ayakkabılarındandır ancak toprakla kirlendiği zaman kullanılamayacak kadar kirli göründüklerinden özenle temizlemek gerekir.

Yalnızca temiz görünmesi açısından değil aynı zamanda uzun ömürlü bir kullanım sunabilmeleri açısından temizlerken özen gösterilmelidir. Çok kirli ayakkabıların önce ayakkabı fırçaları tarafından tozunun atılması, çamurlu yapının bez yardımıyla giderilmesi gerekir.

keten ayakkabı
keten ayakkabı

Keten Ayakkabı Temizliğinde Deterjan Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Kumaş üzerinde yerleşik lekeler varsa genellikle anneler tarafından tercih edilen çamaşır makinesi yöntemi tercih edilebilir. Çamaşır makinesinin ayarlarına dikkat edilmeden yıkanan ayakkabıların kumaş kısımları tertemiz çıksa da plastik kısmı ile kumaş arasındaki güçlü yapı bozulabilir. Belli bir süre sonra o noktalardan ayrılma gözlenebilir.

Çamaşır makinesinde yıkamak istendiğinde plastik tabanı yormamak için sıcaklığı düşürmek ve program süresini kısaltmak gerekir. Azdan orta doluluğa kadar ayakkabılar güvenle makinede yıkanabilir. Ayakkabının rengine özel bir deterjan yoksa makinenin doluluk oranına göre standart deterjan kullanılmalıdır.

keten ayakkabı temizliği
keten ayakkabı temizliği

Elde yıkanması gerektiği zaman leke çıkartıcı deterjanlar tercih edilebileceği gibi suda tamamen çözünebilen sıvı çamaşır deterjanı ya da elde yıkama deterjanı kullanılabilir. Çok sert olmayan bir diş fırçası yardımıyla deterjanlanıp durulanmalıdır. Su sıcaklığının yüksek olmamasına özen gösterilmelidir. Hızlı bir kuruma için güneş gören sıcak bir yerde içerisine renk vermeyecek kağıtlar konularak bekletilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir