Gebelik Esnasında Spor Yapılabilir Mi?

Gebelik konusu anne adaylarının hakkında ne kadar araştırma yaparlarsa yapsınlar fark etmez asla tam olarak bilgi sahibi olamamaktan şikayet ettikleri konulardan bir tanesi olarak bilinmekte. Annelerin genel olarak gebelik döneminde en fazla karşı karşıya kaldıkları konuların başında hiç şüphesiz ki fazla kilo almaları gelmekte. Bu dönemde anne adayları doğal olarak belirli oranlarda kilo almaya başlarlar.

egzersiz
egzersiz

Doğru Spor Türlerini Tercih Edin

Kilo alımı kendini göstermeye başladığı dönemlerden itibaren anne adaylarının bir kısmı, kilo alımını dengelemek adına spor yapma konusunda incelemelerde bulunuyorlar. Bu konuda uzmanların anne adaylarından istedikleri şeylerin başında, kendilerini hiçbir şekilde zorlamayacak spor türleri arasından seçimlerini yapmaları gelmekte.

Hiç şüphesiz ki spor denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak gelen şeylerden biri yürüyüş. Düzenli olarak yapılacak yürüyüş sayesinde anne adayları hem formlarını tutacak hem de kendilerini ve bebeklerini hiçbir şekilde yormayacaktır. Ancak yürüyüş esnasında mümkün olduğu kadar düz yollar tercih edilmeli. Dağlık araziler ya da taşlı yollar anne adaylarını ciddi anlamda zorlayacaktır.

gebelikte spor
gebelikte spor

Bununla beraber anne adayları temiz sularda olmak kaydı ile düzenli olarak yüzmesi de yine ona oldukça iyi gelecek spor türlerinden bir tanesi. Ne tarz spor yapılırsa yapılsın fark etmez, bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, sporun mutlaka doktor kontrolünde yapılmasıdır. Böylece herhangi bir sorunun kendini göstermesi de engellenmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir