Muratdere Bakır – Molibden Projesi 3,2 Milyar TL Katkı Yapacak!

Ülke ekonomisine yapacağı 3,2 milyar TL’lik katkı ile gündeme gelen Muratdere Bakır – Molibden Projesi için geri sayım başladı. Pragma Kurumsal Finansman A.Ş. iştiraki olan Muratdere Madencilik tarafından, 210 milyon TL’lik bir yatırım ile hayata geçirilen proje Bilecik Bozüyük İlçesi, Muratdere Köyü’nde gerçekleştiriliyor. Bu dev proje Bilecik halkına da iş istihdamı sağlayacak.

1990’lı yıllarda MTA tarafından yapılan çalışmalarla bölgede bulunan önemli bakır – molibden rezervi belirlenmişti. 2012 yılında Pragma A.Ş. tarafından yürütülen çalışmalar ile gerekli izinler alınarak tüm sondaj çalışmaları hızla devam ettirildi. Bölgede 16 milyon ton gibi son derece önemli bir oranda bakır – molibden cevherinin olduğunun anlaşılmasıyla birlikte tesis çalışmalarına da başlandı.

muratderemadencilik1

Yapılan önemli orandaki yatırım sonucunda her yıl 1,6 milyon ton cevher çıkarılması hedefleniyor. Bu cevherler farklı bir bölgeye nakledilmeden, çıkarıldığı yerde işlenecek ve bakır – molibden konsantresine dönüşerek yurt dışına ihraç edilecek. Proje kapsamında yaklaşık olarak 500 milyon dolarlık (1,9 milyar TL) bir gelir elde edilmesi amaçlanıyor. Bu gelir Türkiye ekonomisine 3,2 milyon TL gibi ciddi bir düzeyde katkı sağlayacak.

Çok yakın zamanda hayata geçirilecek olan proje kapsamında bölgede en son teknoloji kurularak bir flotasyon tesisi inşa edildi. Muratdere Bakır – Molibden Projesi Türkiye’nin en önemli bakır – molibden projesi olma özelliğini taşıyor. Bölge halkının da desteklediği proje kapsamında rezervlerin tamamının çıkarılması amaçlanıyor.

  • Add Your Comment